Германската покраина Баварија потпиша договор за купување на 2,5 милиони дози на руска вакцина против коронавирус Спутник V, откако ќе биде одобрена од европските регулатори. Баварскиот премиер Маркус Содер изјави дека Баварија потпиша меморандум за разбирање за снабдување на Спутник V. Доколку вакцината Спутник V биде одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА), Баварија се очекува да добие околу 2,5 милиони дози преку компанија што би ја произвела вакцината во баварскиот град Илертисен, рече Содер. Производството во Илертисен може да започне оваа година, рече министерот за здравство на Баварија, Клаус Холечек.

– Advertisement –

Прикажи повеќе