Повеќе од 510.000 нови потврдени случаи на инфекција со коронавирус се регистрирани во светот изминатиот ден, а вкупниот број на такви случаи надмина 130,42 милиони, објави Светската здравствена организација (СЗО) во својот дневен билтен.

Бројот на потврдени случаи на коронавирус е зголемен за 510.365 во изминатите 24 часа, и сега изнесува вкупно 130.422.190.

Бројот на смртни случаи поврзани со Ковид-19 се зголеми за 10.173, со што вкупниот број на смртни случаи од оваа болест се искачи на 2.842.135, пренесува TАСС.

Статистиката на СЗО се заснова на официјално потврдени податоци од земји.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.