Кратовски Силекс делува несопирливо во Втората лига – Запад и ја забележа десеттата победа во 11-то коло, откако во драматичен натпревар успеа да триумфира во вечното дерби против Вардар.

„Комитите“ режираа фантастична атмосфера во тренинг центарот „Петар Милошевски“, но и тоа не им помогна на нивните миленици кои доле на теренот им режираа шок во судиското надополнување.

Вардар беше на добар пат да стане вториот тим кој го сопрел Силекс во Втората лига, но кратовчани постигнаа гол во 92-та минута преку Спиркоски и остварија голема победа од 1:2

Претходно, кратовчани поведоа со голот на Љамалари, додека израмнувањето кое беше активно до 92-та минута беше дело на Филип Петров во 27-та минута.

Со биланс од десет победи и само едно реми, Силекс има 31 бод на првенствената табела, девет повеќе од Воска која денеска ремизираше, односно 11 од Вардар кој е на третата позиција.