Кремљ најави дека денеска формално ќе анектира четири региони на Украина, додека Западот ги интензивира подготовките за нови санкции кон Русија во пресрет на, како што меѓународната заедница ги нарече „лажни“ референдуми. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков вчера најави дека на церемонијата на потпишување ќе учествуваат претседателот Владимир Путин и лидерите наметнати од Москва во украинските региони Луганск, Доњецк, Керсон и Запорожје. Путин ќе одржи голем говор на оваа тема, рече Песков. Голем рок концерт ќе се одржи и на Црвениот плоштад во Москва, каде што е поставена трибина со џиновски видео екрани, со билборди на кои пишува „Доњецк, Луганск, Запорожје, Керсон – Русија! Песков не кажа дали Путин ќе се појави на концертот.

Официјални лица поддржани од Русија во четирите региони рекоа дека гласачите со големо мнозинство го поддржаа приклучувањето кон Русија, но гласањето беше отфрлено од Украина, западните влади и Обединетите нации бидејќи тие се нелегални според меѓународното право. Четирите региони формираат клучна копнена врска за Кремљ меѓу Русија и полуостровот Крим, кој Москва илегално го анектираше од Украина во 2014 година, а инаку е поврзан со копното само со мост.

Прикажи повеќе