Републиканското мнозинство во Претставничкиот дом на САД почна истрага за одлуката на администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден да се повлече од Авганистан во август 2021 година. Експертите за имиграција и американски војници кои учествуваа во евакуацијата сведочеа дека хаотичното повлекување е резултат на децениски погрешни одлуки, јавија американски медиуми.

„Поради занемарување на должноста на администрацијата на Бајден, светот гледаше како се одвиваат потресни сцени во и околу аеродромот во Кабул две недели“, рече Мајкл Мекол, претседател на Комитетот за надворешна политика.

Републиканците во Конгресот ги истражуваат настаните од август 2021 година, а демократите тврдат дека претходните администрации се одговорни за хаотичното повлекување.

Конгресот, исто така, се прашува зошто обработката на визите е запрена за десетици илјади Авганистанци на кои им беше ветена безбедност во замена за помош за американските сили.

Околу 122.000 луѓе на крајот беа пренесени со авиони надвор од Авганистан во два дена пред талибанците да ја преземат власта. Сепак, имиграцискиот статус на Авганистанците кои успеале да дојдат во САД се уште е неизвесен, а десетици илјади се уште се во Авганистан.

Американските војници, исто така, сведочеа дека нејасните правила на ангажман ги оставиле без одбрана на аеродромот во Кабул и процениле дека тоа на крајот довело до бомбашкиот напад на 26 август 2021 година, во кој загинаа 173 луѓе, вклучително и 13 американски војници, што беше најсмртоносниот ден за Американците во Авганистан во претходните 10 години.

Членовите на Конгресот најавија дека американскиот државен секретар и секретар за одбрана наскоро ќе бидат повикани да сведочат за улогата на нивните секретаријати во евакуацијата.