Пред натпреварот, Реал Мадрид беше познат како апсолутен фаворит во дуелот против Шерифот.

Гостите од Молдавија ги шокираа Кралевите во 25. минута кога по убава акција, Јаксибаев биеше со глава, и на одмор замина со резултат 0:1.

На почетокот на второто полувреме, фаворизираните домаќини некако успеаја да израмнат, благодарение на ВАР технологијата.

Реал два пати побара пенал во рок од неколку минути. Во првата прилика во 61. минута, судијата Лоренс не покажа на белата точка, но покажа две минути подоцна.

Винисиус падна во шеснаесетникот, судијата ја прегледа снимката и покажа на белата точка и ги остави играчите на Шериф во неверување.

Карим Бензема ја стави топката на белата точка и погоди без проблеми за израмнување на резултатот. Погледнете го пеналот овде.