Моли Расел, 14-годишна ученичка од Лондон била пронајдена мртва во нејзината спална соба откако на интернет гледала содржина поврзана со самоубиство, депресија и анксиозност. Како што соопштиле властите, Моли починала од „чин на самоповредување додека страдала од депресија и негативните ефекти на онлајн содржините“, повикувајќи се на резултати наистрагата.

Ендрју Вокер, судски вештак, рече дека не мисли дека „е безбедно“ да го користи терминот самоубиство како причина за нејзината смрт, туку се одлучил за „самоповредување“.

Изнесувајќи ги своите откритија тој посочи:
„Моли беше во транзициски период во нејзиниот млад живот што ги отежна одредени елементи на комуникацијата“.

Таа беше „изложена на материјал што може да има негативно влијание врз неа и, дополнително, она што започна како депресија стана посериозна депресивна болест“, изјави тој за Судот за суд во северен Лондон.

14-годишна ученичка од Лондон била пронајдена мртва во нејзината спална соба откако на интернет гледала содржина поврзана со самоубиство, депресија и анксиозност.

Од нејзината смрт во ноември 2017 година, нејзиниот татко Иан води кампања за подобра заштита од потенцијално опасните алгоритми на социјалните мрежи.

Вокер рече дека „особено графичката“ содржина што ја видела „романтизирано самоповредување“ и се фокусирала на „ограничен и ирационален поглед без никаква противтежа на нормалноста“.

Тој рече дека тоа „имало тенденција да изолира и обесхрабрува дискусија“ со луѓе кои можеле да ѝ помогнат, и наместо тоа „се стреми да го претстави самоповредувањето и самоубиството како неизбежна последица на состојба од која немало закрепнување“.

Таткото на девојчето, Иан Расел (59) рече дека приказната на Моли не е сама и дека има многу други тинејџери кои се соочуваат со истите проблеми како и неговата ќерка.

– Сакам да кажам, колку и да е лошо во моментов, секогаш има надеж. Ако имате проблем или се борите со себе, ве молиме разговарајте со некој кому му верувате. Постојат организации кои можат да ви пружат поддршка и помош. Направете се за да живеете што подолго – изјави Иан Расел.

Моли прегледала над 16.000 објави на Инстаграм во последните шест месеци од нејзиниот живот, од кои 2.100 биле поврзани со самоубиство, самоповредување и депресија. Истрагата открила дека таа погледнала околу 469 објави на Pinterest со слична тема.

Директорот на NSPCC, организацијата за заштита на децата, Питер Ванлес, рече дека таков случај ќе мора да биде шокантен за Силиконската долина.

– Технолошките компании мора да бидат одговорни бидејќи безбедноста на децата е на прво место, а финансиските и комерцијалните одлуки се на второ место. Овој трагичен случај е предупредување за децата ширум светот – заклучи Ванлес.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.