таг: Финска

Столтенберг: НАТО ќе дејствува доколку Шведска и Финска бидат под притисок

0
Сојузниците на НАТО ќе дејствуваат доколку Шведска или Финска бидат под притисок од Русија или...

Американскиот Сенат го поддржа влезот на Финска и Шведска во НАТО

0
Американскиот Сенат го одобри пристапувањето на Финска и Шведска во НАТО алијансата, кои се решија на овој чекор откако на 24...

Турција, Финска и Шведска ќе ги оценуваат ветувањата поврзани со тероризмот

0
Официјални лица од Турција, Финска и Шведска ќе се сретнат во август за да го...

Финска ќе постави бариери на границата со Русија

0
Парламентот на Финска денеска изгласа Закон за готовност, со што се овозможува поставување на бариери...

Самит на НАТО во Мадрид, Путин доби „натоизација“ на Европа

0
НАТО ги покани Шведска и Финска за членство во Алијансата, откако блокадата за пристапување за овие две земји реши да ја...

Русија ја прекина испораката на природен гас за Финска

0
Русија ја прекина испораката на природен гас за Финска по нејзината кандидатура за членство во...

По струјата, Русија од утре ја прекинува испораката на гас за...

0
Откако ја прекина испораката на струја во Финска, во сабота наутро Русија ќе ја прекине...

Премиерката на Финска: Не сакаме ниту нуклеарно оружје, ниту НАТО бази

0
Ако стане членка на НАТО, Финска не сака да распореди нуклеарно оружје или да постави воени бази на својата територија, соопшти...

Фински експерт: Полуостровот Кола е вистинската причина зошто Русија толку се...

0
Гневот на Русија поради најавата за влез на Финска во НАТО има стратешки причини. Тоа не значи дека со ова се...

Столтенберг: Финска и Шведска официјално аплицираа за членство

0
Шефот на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Финска и Шведска официјално поднеле барање за членство...