таг: Традиционално

Војните во Украина и Газа, како и ривалството на САД со...

0
Обраќањето за состојбата на Унијата традиционално е место каде што американските претседатели ги истакнуваат домашните успеси, а претседателот Џо Бајден се очекува вечерва ...

Што вели традицијата, лепче со паричка за Бадник или Василица?

0
реклама Тра­ди­ци­о­нал­но, во Ма­ке­до­ни­ја се­мејс­тво­то се со­би­ра на ве­че­ра на Бад­ник. Се под­го­тву­ва бо­га­та...

Што треба да направите со паричката од Бадник?

0
реклама Традиционално во бадниковата погача се умесува и паричка, а се верува дека на...

Кое е симболичното значење на коледарскиот оган?

0
реклама Традиционално вечерта пред Бадник, верниците во сите населени места палат бадникарски дрва. ...

Ако веќе се прејадувате за време на празниците – немојте да...

0
Традиционално, со празниците често пати доаѓа и вишокот килограми што потоа тешко се губат. Порталот „24 часа“ споделува неколку совети за „вкусен а...

Финансиски хороскоп за 2024 година: Кој хороскопски знак ќе плива во...

0
Зимата традиционално е време на затишје, вклучително и финансиски смиреност. Меѓутоа, кога станува збор за годишниот финансиски хороскоп, следните три месеци ќе бидат...

Ждребот, лесна задача за Јунајтед и Њукасл?!

0
По завршувањето на последните четвртфинални натпревари во Карабао Купот, традиционално во Англија веднаш е извршена ждрепката за...

Што треба да направите со паричката од Бадник?

0
Традиционално во бадниковата погача се умесува и паричка, а се верува дека на лицетo кое ќе ја пронајде во своето парче, ќе му...

Кога треба да ја тргнеме новогодишната декорација од нашиот дом?

0
Традиционално, по Божиќ, куќата се чисти, а потоа треба да се отстрани новогодишното украсување. Ова значи дека секој вид новогодишно украсување треба...

ФОТО: Украсена и подводната елка во Охридското езеро

0
Традиционално и оваа година блесна новогодишната подводна елка. Имено, нуркаите од Нуркачкиот центар АМФОРА од Охрид во Музејот на вода и оваа...