fbpx

таг: студии

Дождовницата не е за пиење никаде во светот

0
Едно од најновите студии на тим од шведски универзитет откри дека дождовницата во речиси секој дел од светот содржи опасни количини на постојани...

Kлетките на имунолошкиот систем инфицирани со коронавирус може да предизвикаат силно...

0
Две студии открија дека клетките на имунолошкиот систем инфицирани со коронавирус САРС-КоВ-2 може да предизвикаат силен воспалителен одговор што може да предизвика тежок...

Анализите покажуваат дека Омикрон е за 40-50% послаб од Делта сојот

0
Две студии покажуваат помал ризик од хоспитализација од Омикрон отколку од Делта сојот. Но се уште е рана фаза од ширењето на...

Британски студии: Заразените со Омикрон поретко хоспитализирани

0
Две студии во Велика Британијао покажуваат дека инфекциите со варијантата на коронавирусот Омикрон имаат помала веројатност да „испратат“ лице во болница отколку со...

Проверете дали е вашата: Луѓето со оваа крвна група живеат најдолго

0
Долгогодишни студии дошле со заклучок дека најасилна е О крвната група. Луѓето со оваа крвна група имаат најмал ризик да заболат од кардиоваскуларни...

Научници издвоија 10 симптоми на долг Ковид

0
Научни студии покажале дека секоја десетта личност заразена со Ковид-19 развива симптоми на долга манифестација на болеста, но формалните насоки за дијагностика за...

Професор Даниловски: Тешките симптоми кај ковид-19, пред сѐ, се должат на...

0
Во бројни објавени студии последниве месеци недвосмислено се покажува дека тешките симптоми кај ковид-19, пред сѐ, се должат на автоимуни реакции, а не на...

Сè за бременост, коронавирусот и вакцините: Трансфер од мајка на бебе...

0
Претходните студии покажаа дека бремените жени се изложени на поголем ризик од потешка форма на ковид – 19 од другите, но последиците...

Студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

0
Две одделни британски студии покажаа дека вакцинацијата придонесува за драстично намалување на бројот на хоспитализирани поради Ковид-19. Прелиминарните резултати од студија во...

Моќен природен лек: Шест болести кај кои помага чајот од цимет

0
Повеќе од десетина научни студии докажаа дека консумирањето помалку од 120 мг цимет на ден може да го намали ризикот од кардиоваскуларни...