таг: стејт

САД и ЕУ започнаа заеднички механизам за зајакнување на интегритетот на...

0
Американскиот Стејт департмент и Службата за надворешна политика на ЕУ (ЕЕАС) покренаа заеднички механизам за координација на САД и ЕУ за Западен Балкан,...

Л.А. Лејкерс и Мајами на чекор до полуфиналето на Конферецијата

0
Лос Анџелес Лејкерс славеа победа против Голден Стејт Вориорс со 104:101 и поведе со 3:1 во НБА плеј-офот. Третата победа во четвртиот натпревар,...

Голден Стејт Вориорс co големо засилување пред плеј-офот

0
Актуелнито шампион во НБА лигата Голден Стејт Вориорс ќе добие големо засилување пред плеј-офот, бидејќи...

Hов дебакл на Вориорс, Сијакам го победи Њујорк

0
Лош натпревар одиграа актуелните шампиони Голден Стејт вориорс. Во Бруклин, Нетс славеа со 143:113. Вориорс имаат големи проблеми со повредени играчи, во отсуство...

САД: Курти да го одложи спроведувањето на одлуката за табличките

0
Советникот во американскиот Стејт департмент Дерек Шоле напиша дека разговарал со косовскиот премиер Албин Курти...

Стејт департмент: Бугарија го крши правото на слобода на здружување на...

0
Американскиот Стејт департмент во Извештајот за човековите права за 2022 година во делот за Бугарија, наведува дека тамошните власти продолжуваат да...

Стејт департментот ги повика Американците да ја напуштат Украина

0
Американскиот Стејт департмент издаде нов совет во кој ги повикува Американците во Украина да ја...

САД воздржани за текот на рестартираните преговори за нуклеарниот договор со...

0
Американскиот Стејт департмент соопшти дека ставот на Вашингтон е дека е прерано да се оцени...

Стив Кер официјално нов селектор на американскиот „дрим – тим“

0
Актуелниот тренер на НБА лигашот Голден Стејт, Стив Кер, денеска официјално е назначен за нов селектор на кошаркарската репрезентација на САД. Кер...

Кари испиша историја во НБА лигата: Го собори рекордот на Реј...

0
Кошаркарот на Голден Стејт, Стив Кари, испиша историја во НБА лигата, соборувајќи го рекордот на Реј Ален според постигнати тројки во синоќешната победа...