таг: стапка

Пораст на расната дискриминација во Европа, најмногу во Германија

0
Расната дискриминација е во пораст во Европа, а најголема стапка е...

Швајцарските глечери изгубија 10 oтсто од волуменот за само две години

0
Глечерите во Швајцарија ја претрпеа својата втора најлоша стапка на топење...

По ФЕД и Швајцарската централна банка ги зголемува каматните стапки

0
Утрово и швајцарската народна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 50 базични...

И покрај полесната клиничка слика, Фаучи предупредува дека омикрон може да...

0
Омикрон може да предизвика помала стапка на заболување од другите видови коронавирус, но бранот на...

Шпанија е лидер во вакцинација и ќе биде поштедена од четвртиот...

0
Со најголема стапка на вакцинација меѓу големите европски земји, Шпанија е поштедена од новиот бран на инфекција со коронавирус кој се...

Делта сојот е темпирана бомба, тврдат научници

0
Земјите со ниска стапка на вакцинација се „темпирана бомба што чека да експлодира“ делта варијантата на ковид-19. Овој бран на вирусот нема да...

Евростат: Малта со највисока стапка на смртност кај новороденчињата

0
Највисока стапка на смртност кај новороденчиња во ЕУ во 2019 година е регистрирана во Малта (6,7 смртни случаи на 1.000 живородени деца), Романија...

Хрватска има повисока стапка на смртност од коронавирус отколку Кина

0
Хрватска има повисока стапка на смртност од коронавирус отколку Кина, која има 1,4 милијарди жители, може да се види според официјалните податоци објавени...

Трипати повисок данок ќе има за станови во кои не живее...

0
Трипати поголема стапка на данок на имот нема да се пресметува на недвижностите кои сопственикот не ги користи туку само...