таг: Советот

Медведев: Европа ја чекаат празни полици, бран криминал, хиперинфлација и банкрот

0
Дмитриј Медведев, поранешен руски премиер и потпретседател на Советот за безбедност на Русија, вели дека „европскиот финансиски систем не е стабилен“...

Состанок на шефовите на дипломатиите на ЕУ

0
Советот за надворешни работи на Европската унија на денешниот состанок ќе расправа за најновите случувања...

Зеленски побара Русија да биде исфрлена од Советот за безбедност на...

0
Говорејќи пред Советот за прв пат откако Русија ја нападна Украина, украинскиот претседател рече дека руските војници убивале цивили и силувале...

Седница на Советот за безбедност на ОН за Украина

0
Британската мисија во Обединетите нации, која претседава со 15-члениот Советот за безбедност овој месец, соопшти...

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН за Украина

0
Советот за безбедност на ОН денеска ќе се состане на итен состанок за да се реши ескалацијата на хуманитарната криза во...

Советот на Европа ги прекина односите со Белорусија

0
Советот на Европа соопшти дека ги прекинува односите со Белорусија поради активното учество на таа земја во руската инвазија на Украина....

Итна седница на Генералното Собрание на ОН за Украина

0
Советот за Безбедност на ОН за денеска свика итно вонредно заседание на Генералното Собрание на...

Советот за безбедност на ОН ќе гласа за осуда на Русија

0
Советот за безбедност на Обединетите нации се очекува денеска да гласа за резолуцијата подготвена од...

Мишел ќе свика специјален самит на ЕУ во случај Русија да...

0
Претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, планира веднаш да свика специјален самит на европските...

Бајден го свика Советот за национална безбедност поради Украина

0
Американскиот претседател Џо Бајден за денеска свика состанок на Советот за национална безбедност на Белата...