таг: Собрание

Собранието на Советот на Европа го поддржа членството на Косово

0
Мнозинството пратеници на Парламентарното собрание на Советот на Европа на пленарната седница во Стразбур на 16 април го поддржа членството на...

Руските пропагандисти шират лажни фотографии од пасоши на Украинци, наводно вмешани...

0
На 22 март се случи терористички напад во градското собрание Крокус во Красногорск, Московската област, при што според последните податоци загинаа 137 луѓе....

Францускиот парламент ја поддржа резолуцијата со која се осудува репресијата врз...

0
Француското Национално собрание одобри предлог резолуција „со која се осудува крвавата и убиствена репресија врз Алжирците извршена под водство на полицискиот префект Морис...

ОН ја усвoија првата глобална резолуција за вештачка интелигенција

0
Генералното собрание на ОН едногласно ја усвои првата глобална резолуција за вештачката интелгиенција...

Специјално за Цивил Медиа: Изјава на МНР на Украина по повод...

0
На 27 јануари, во согласност со резолуцијата на Генералното собрание на ОН од 1 ноември 2005 година, светската заедница го одбележува Меѓународниот ден...

Денеска е Меѓународен ден на човековата солидарност: Што е тоа?

0
Генералното собрание на ОН, убедено дека промоцијата на културата на солидарност и духот на споделување е важна за борба против сиромаштијата, со резолуцијата 60/209 во...

Генералното собрание на ОН утре ќе расправа за хуманитарната криза во...

0
Генералното собрание на ОН, кое се состои од 193 земји членки, утре се...

Косовското Собрание со резолуција за терористичкиот напад во Бањска

0
Косовското Собрание денеска изгласа резолуција за осуда на терористичките напади врз косовската полиција на 24 септември во Бањска, Звечан. За гласаа...

Софија ќе ги објави имињата на сите граѓани на Македонија кои...

0
Пратениците во бугарското собрание во прво читање едногласно ги изгласаа измените во Законот...

Почна Генералното собрание на ОН

0
Повеќе од 140 светски лидери пристигнаа во Њујорк на годишното собрание на Обединетите нации, каде ќе разговараат за инвазијата на Русија...