таг: СЗО

СЗО: Жените имаат повеќе здравствени проблеми поради алкохолот, дури и кога...

0
Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги повика националните влади во светот да го земат предвид полот кога развиваат политики за консумирање алкохол, предупредувајќи...

СЗО бара 1,5 милијарди долари за итна здравствена помош во 2024...

0
Здравствената агенција на ОН (СЗО) денеска соопшти дека ѝ се потребни 1,5 милијарди долари во 2024 година за спасувачка помош на десетици милиони...

СЗО го прогласи сојот JN.1 на Ковид-19 за „варијанта од интерес“

0
Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира сојот JN.1 на вирусот Ковид-19 како „варијанта од интерес“, додавајќи дека според достапните докази, тој претставува низок...

СЗО: Новиот вид на коронавирус претставува низок ризик за здравјето на...

0
Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира видот на корона вирусот JN.1 како „варијанта од интерес“, наведувајќи дека во моментов постои мал ризик од...

СЗО прогласи голема епидемија на мајмунски сипаници во Конго

0
Светската здравствена организација (СЗО) прогласи голема епидемија на Мпокс (порано позната како мајмунска сипаница) во Демократска Република Конго и во делови од светот....

Шефот на СЗО: Војната во Газа има катастрофални последици по здравјето

0
Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека војната во Газа меѓу Израел и Хамас има „катастрофални“ последици по здравјето....

СЗО загрижена: Во Кина расте бројот на заболени од респираторни инфекции

0
На барање на Светската здравствена организација (СЗО), Кина треба да испрати детални информации за зголемувањето на респираторните заболувања и пријавени кластери...

Меѓу децата во Кина се шири недијагностицирана пневмонија, СЗО е загрижена

0
Светската здравствена организација (СЗО) побара од Кина повеќе информации за недијагностицирана пневмонија која наводно се шири меѓу децата во северниот дел на земјата...

СЗО повторно аларамира за опасноста од ширење на заразни болести во...

0
Светската здравствена организација (СЗО) аларамира за зголемено ширење на заразни болести во Газа поради големата концетрација на луѓе на мал простор,...

СЗО загрижена за порастот на случаите на корона вирус во повеќе...

0
Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена поради порастот на случаите на корона вирус во неколку земји пред претстојната зима, јави ДПА. ...