fbpx

таг: Сенатот

Американскиот Сенат едногласно го прогласи Путин за воен злосторник

0
Сенатот на САД едногласно усвои резолуција со која се осудува рускиот претседател Владимир Путин како...

Ескобар: САД ја поддржуваат иницијативата Отворен Балкан

0
Во Сенатот на САД вчера се одржа сослушување за Западен Балкан, со акцент врз поддршка...

Сенатот ја поништи наредбата на Бајден за задолжителна вакцинација и тестирање:...

0
Сенатот на САД, во кој демократите имаат мнозинство, ја прифати мерката предложена од републиканците со која би се поништила одлуката на...

Сенатот на САД го блокираше нацрт-законот за трошоците за одбрана

0
Сенатот на САД го блокираше годишниот нацрт-закон за трошоците за одбрана поради приговорите на републиканците...

Бајден по повод ослободувањето на Трамп: Демократијата е кревка

0
По повод одлуката на Сенатот да го ослободи поранешниот американски претседател Доналд Трамп од одговорност за поттикнување...

Процесот против Трамп во Сенатот влегува во завршница

0
Сенатот на САД (Горниот дом на Конгресот) денеска гласаше „за“ барањето да се повикаат сведоци во постапката за импичмент која се води против...

Ентони Блинкен е новиот државен секретар на САД

0
Сенатот во вторникот го потврди Ентони Блинкен како прв американски дипломат, со задача да ја спроведе определбата на претседателот Џо Бајден да ја...

Претставничкиот дом поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на Трамп

0
Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп,...

Демократите во Сенатот бараат Трамп веднаш да биде отстранет од...

0
Лидерот на демократите во Сенатот, Чак Шумер, го повика Кабинетот да го отстрани од функцијата претседателот Доналд Трамп по насилниот напад...

Сенатот на САД со носење на привремена мерка спречи затворање на...

0
Претставничкиот дом и Сенатот на американскиот Конгрес, синоќа изгласаа привремена мерка со која се продолжи финансирањето на сојузната влада за...