таг: Руте

Холандија гласаше против влезот на Бугарија во Шенген

0
Холандските пратеници побараа од владата на Марк Руте да стави вето на пристапувањето на Романија и Бугарија во Шенген, бидејќи тие...

Холандија пред ново заклучување поради ширењето на ковид-19

0
Холандската влада на преодниот премиер Марк Руте се очекува денеска да донесе одлука за нови...

Холандија најави укинување на полицискиот час

0
Холандскиот премиер Марк Руте најави олеснување на анти-ковид мерките во земјата од 28 април, со укинување на полицискиот час и делумно отворање на...

Полициски час во Холандија до крај на месецот

0
Холандскиот премиер Марк Руте вчера изјави дека ноќниот полициски час во земјата мора да важи најмалку до 31 март, поради континуираниот голем број...

Холандија: Карантин-мерките најмалку до март

0
Холандскиот премиер Марк Руте синоќа нагласи дека повеќето карантин-мерки што се во сила од октомври во државата ќе останат во сила со наредните...

Колективна оставка! Падна холандската влада

0
Владата на холандскиот премиер Марк Руте колективно поднесе оставка поради извештајот во кој се обвинува за лошо управување со субвенциите за згрижување деца....