таг: Ризикот

Ризикот од нуклеарен „Армагедон“ е на највисоко ниво од кубанската криза...

0
Ризикот од нуклеарен „Армагедон“ е на највисоко ниво од кубанската ракетна криза во 1962 година,...

Макрон предупреди дека војната во Украина може да се прошири

0
Францускиот претседател Емануел Макрон ја повтори својата загриженост за ризикот од ширење на украинската војна...

Истражувања: Корона-лекот на Фајзер поефикасен од Молнупиравир

0
Досегашните истражувања покажуваат дека лекот Паксловид го намалува ризикот да се заврши во болница и смртните случаи кај пациентите со Ковид-19...

ОН – Работа од 55 часа неделно го зголемува ризикот од...

0
Извештај на Обединетите нации покажува дека ризикот од предвремена смрт од срцеви заболувања и од мозочен удар...

Студија: Ризикот од зараза во затворен простор е ист и на...

0
Ризикот од инфекција на корона во затворен простор е ист, без оглед на тоа дали луѓето се оддалечени два метра или 20, дури...

Студија: Една доза вакцина значително ја намалува инфекцијата со коронавирусот

0
Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на Астра Зенека и Фајзер,...

Логар: Ризикот од тромбоза е многу поголем кај заразените отколку кај...

0
Ризикот од згрутчување на крвта кај пациенти со Ковид-19 е далеку поголем отколку кај вакцинираните против оваа болест, изјави денеска словенечкиот епидемиолог Матеја...

Зголемен ризикот од тероризам од екстремна десница во Белгија

0
Ризикот од терористички атентати организирани од крајно десничарски групи е зголемен во Белгија, соопшти министерот за правда во земјата. Одговарајќи на пратеничко...

Разговор со д-р Владимир Трајковски: Генетиката и животниот стил се поврзани...

0
Ризикот од спонтан абортус поради генетски абнормалности се зголемува од 10 до 15 отсто кај жените помлади од 35 години, а повеќе...