таг: работи

Тринаесет министри за надворешни работи бараат Израел да ја прекина офанзивата...

0
Министрите за надворешни работи на 13 земји со писмо предупредија дека Израел не треба да почне голема воена офанзива во градот Рафа во...

Гервала: Косово изработува нацрт статут за Асоцијацијата со српско мнозинство

0
Министерката за надворешни работи и дијаспора на Косово, Доника Гервала, преку писмо го...

Кулеба и Олена Зеленска во ненадејна посета на Србија

0
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, заедно со првата дама на Украина, Олена Зеленска допатуваа во ненадејна посета на Србија, пријателска...

Украинско МНР: Распишаната потерница за Зеленски е доказ за очајот на...

0
Украинското Министерство за надворешни работи соопшти дека распишаната потерница од страна на Русија за претседателот Володимир Зеленски е „доказ за очајот на рускиот...

МНР на Украина: Благодарност до САД за воведување на дополнителни рестриктивни...

0
Министерството за надворешни работи на Украина ја поздравува одлуката на Соединетите Американски Држави од 1 мај 2024 година за воведување на дополнителни рестриктивни...

Неформална дводневна средба на Советот за општи работи на ЕУ

0
Советот за општи работи на ЕУ (ГАК) денеска и утре ќе одржи неформално заседание, на кое централен настан ќе биде одбележување на 20-годишнината...

Рускиот амбасадор во Британија повикан на разговор поради „злонамерни активности“

0
Британското Министерство за надворешни работи го повика на разговор рускиот амбасадор во Лондон, Андреј Келин по наводите за сомнителни и злонамерни активности на...

Фезер: Зачестениот број откриени шпиони се должи на засилената работа на...

0
Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фезер смета дека зголемениот број откриени случаи на шпионажа се должи на тоа што „нивото на закана...

Рускиот напад врз НАТО би завршил со пораз на Москва, изјави...

0
Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски во денешното обраќање пред Парламентот рече дека евентуалниот руски напад врз НАТО ќе заврши со...

Кулеба ги пофали американските политичари за одобрувањето на пакетот воена помош...

0
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба со ентузијазам ги пофали американските политичари за одобрувањето на долго одложуваниот пакет воена помош од...