таг: Проф

Внимавајте што купувате: Која минерална вода е штетна за здравјето

0
Гастроентерологот проф. Д-р Воислав Перишиќ  предупреди кои видови минерална вода се џабе фрлени пари, а која вреди да се испие. Доктор...

Пред 10 години имавме 7.400 лекари, денес сме 5.400 вели д-р...

0
Проф. д-р Горан Димитров, претседател на Македонското лекарско друштво алармира дека одливот на лекарите кои ја напуштаат Македонија е многу голем. ...

Софијанова: Шестмесечно бебе беше примено како позитивно на ковид, најмлад пациент...

0
Директорката на Клиниката, проф. д-р Аспазија Софијанова, во вестите на ТВ24 откри дека пред 10 дена шестмесечно доенче било најмладиот пациент досега регистриран...

Млекото и лебот го уништуваат имунитетот, предупредува имунологот Каменов

0
Имунологот, проф. д-р Борислав Каменов зборуваше за проблеми со цревата, поради кои имунитетот е слаб, а телото се бори. Додатоците на исхрана, вели...

Д-р Даниловски: Омикрон варијантата на пролет кај нас ќе се сведе...

0
Епидемиологот, проф. д-р Драган Даниловски во изјава за „Фактор“ вели дека во Јужна Африка нема оптоварување на здравствениот систем со преполнување на...

Светски познатиот доктор Гајиќ од Клиниката Мајо објаснува кои терапии се...

0
Светски познатиот проф. д-р Огнен Гајиќ, специјалист по интензивна медицина и белодробни заболувања кој е еден од водечките доктори на клиниката Мајо во...

Пановски: Филипче и Заев, уште ли верувате дека вакцината штити подобро...

0
Микробилогот, проф. д-р Никола Пановски апелира до здравствените власти да не ги малтрерираат прележаните со ковид-19. Не ги малтретирајте прележаните,...

Д-р Софијанова: Децата веќе не поминуваат асимптоматски, британскиот сој не ги...

0
Проф. д-р Аспазија Софијанова, директор на Детската клиника вели дека старосната граница на заболените од британскиот сој се симнува. Британскиот...

Д-р Докиќ: Децата помалку се заразуваат и имаат полесна клиничка слика,...

0
Проф. д-р Дејан Докиќ вели дека родителите не треба да се плашат да ги пуштат своите деца во градинка. Тие...

Д-р Горан Димитров: Примарна превенција од ракот на грлото на матката...

0
Проф. д-р Горан Димитров, претседател на Македонското здружение за цервикална патологија и колпоскопија потенцира дека примарната превенција од ракот на грлото на матката...