таг: претставува

Советот на ЕУ и Европарламентот постигнаа договор за реформа на фискалните...

0
Преговарачите на Европскиот парламент и Советот на ЕУ, кој ги претставува земјите-членки, денеска во раните утрински часови постигнаа привремен политички договор за реформа...

Што се случува со телата на астронаутите кога одат на вселенска...

0
реклама Одењето во вселената претставува „отпад“ за човечкото тело. Ние се развиваме на Земјата стотици...

Пронајдена врска помеѓу нанопластиката и Паркинсоновата болест

0
Нанопластиката претставува мали делови од пластика, најчесто со големина од најмногу 100 нанометри. Во последните години расте грижата за ефектите на нанопластиката врз...

Во Велика Британија извршена прва трансплантација на матка

0
Оваа процедура претставува голем напредок за илјадници Британки кои инаку не би можеле да забременат. Четириесетгодишна донаторка, која веќе има две деца,...

Боксерскиот сојуз на САД ја напушти Меѓународната боксерска асоцијација

0
Боксерскиот сојуз на САД (USA Boxing), кој ја претставува најуспешната земја во олимписката...

Што знаеме денес за мистериозниот Оумуамуa, за кој многумина тврдат дека...

0
Со години, научниците шпекулираат за тоа што претставува мистериозното небесно тело Оумуамуа, комета или астероид? И дури можеше да...

СЗО: Пандемијата е во преодна фаза

0
Светската здравствена организација (СЗО) објави дека коронавирусот продолжува да претставува извонредна меѓународна јавно здравствена криза,...

Столтенберг во Мадрид: Русија е директна закана за безбедноста на земјите...

0
Русија претставува „директна закана“ за безбедноста на земјите на НАТО, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во Мадрид на...

Различно, но ефикасно. Како се негуваат жените низ светот

0
Убавината претставува еден од најважните императиви на секоја современа жена. Здрав и негуван изглед секако е битен...

ИОК ја критикуваше идејата Светското првенство да се одржува на секои...

0
Претседателот на Обединетото светско борење (UWW), Ненад Лаловиќ, кој ги претставува летните спортови во Извршниот комитет на Меѓународниот олимписки комитет, ја коментираше идејата...