fbpx

таг: првите

Германските терминали за ЛНГ ќе бидат оперативни на крајот на годината

0
Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска изјави дека првите два привремени терминали за ЛНГ во земјата, кои треба да...

САД ги одобрија првите ковид вакцини за бебиња

0
Американските регулатори ги одобрија првите вакцини против ковид-19 за доенчиња и деца на предучилишна возраст,...

Колку заработи Русија од почетокот на војната со Украина?

0
Русија во првите 100 дена војна во Украина од извоз на фосилни горива заработила 93 милијарди евра. Повеќето фосилни горива се...

Русија почна да им издава пасоши на Украинците во Мелитопол и...

0
Првите руски пасоши беа издадени на граѓани кои добија руско државјанство во Мелитопол и Керсон,...

Европските лидери со честитки до Макрон: Сметаме на Франција додека си...

0
Емануел Макрон е реизбран за француски претседател, според првите проекции на изборните резултати во кои актуелниот лидер се спротивстави на кандидатката...

Утре ден на жалост во Косово поради смртта на Медлин Олбрајт

0
Пред 23 години НАТО ги истрела првите проектили врз цели на српската војска и полиција за да го спречи етничкото чистење...

Децата од Украина не можат да посетуваат градинка

0
Две и пол годишниот Никита и петгодишниот Андреј, првите деца од Украина кои заедно со...

Илјадници бегаат, десетици се враќаат

0
Многу украински граѓани кои беа меѓу првите кои ја напуштија земјата откако Русија ги започна нападите врз Украина, решија да се...

Првите бегалци од војната во Украина пристигнаа во Полска

0
Првите бегалци од Украина денеска по копнен пат и железница пристигнаа во Полска, членка на...

Данска ги укина повеќето ковид мерки

0
Данска стана една од првите земји од Европската Унија која ги укина повеќето рестриктивни мерки...