таг: политика

Пет главни поенти од говорот на Трамп по прифаќањето на претседателската...

0
По бурните неколку недели кои ја потресоа американската политика, Доналд Трамп испрати порака за единство и сила откако ја прифати републиканската претседателска номинација...

Вархеји во посета на Молдавија за официјален старт на пристапниот скрининг...

0
Европскиот комесар за соседска политика и проширување Оливер Вархеји од денеска до четврток ќе престојува во посета на Молдавија, каде ќе присуствува на...

Борел: Орбан ја претставува само Унгарија, а не и ЕУ

0
Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, го потсети унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој учествува на самитот...

Борел и Дендиас денеска ќе го посетат седиштето на ЕУ операцијата...

0
Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и министерот за одбрана на Грција, Никос Дендиас ќе го посетат...

Борел: Европа не е целосна без Западен Балкан, мора да го...

0
Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, денеска...

Борел препорачува укинување на мерките против Косово

0
Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за заедничка надворешна политика и безбедност, Жозеп...

Борел утре и задутре ќе престојува во Австрија на разговори за...

0
Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, утре и задутре ќе престојува во Австрија каде ќе учествува на...

Борел: ОН се парализирани од вето, не носат никакви одлуки

0
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека Обединети нации се парализирани од наметнувањето на вето и...

ЕУ: Во извештајот за можно укинување на мерките за Косово вклучена...

0
Високиот претставник на Европската Унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел,...

САД и ЕУ започнаа заеднички механизам за зајакнување на интегритетот на...

0
Американскиот Стејт департмент и Службата за надворешна политика на ЕУ (ЕЕАС) покренаа заеднички механизам за координација на САД и ЕУ за Западен Балкан,...