таг: освои

ГЕРБ води на изборите во Бугарија, но недоволно за самостојно владеење

0
Бугарската централнодесничарска партија ГЕРБ е на пат да освои најмногу гласови на парламентарните избори, но ќе и требаат коалициски партнери за да формира...

Фотографија со Палестинка која ја држи мртвата внука во прегратка ја...

0
Фотографот на Ројтерс, Мохамед Салем ја освои престижната годишна награда World Photo Press 2024 за фотографијата на Палестинка која ja во прегратки...

Бајден ја обезбеди номинацијата, на повидок е нова борба против Трамп

0
Американскиот претседател Џо Бајден во вторникот освои доволно делегати за да ја обезбеди номинацијата на Демократската партија за претседателските избори, а негов веројатен...

САД загрижени дека Путин нема да застане на Украина, рускиот диктатор...

0
Русија предводена од Путин, која покажа подготвеност да ги освои соседните земји со сила, не планира да застане на Украина и продолжува да...

Избори во Полска: Владејачката партија со најмногу гласови, но без мнозинство

0
Полската владејачка партија Право и правда (ПиС) освои најмногу места во Парламентот самостојно,...

Калин Ивановски со пад од едно место на АТП-листата

0
Калин Ивановски вчера го освои фјучерсот во Крамсах и дојде до втората титула во поединечна...

Унгарија преку пеналите до светската титула во ватерполо

0
Ватерполо репрезентацијата на Унгарија ја освои титулата на Светското првенство во Фукуока. Во дрматачното финале,...

Севилја во финансиска криза, ги продава марконаците Бону и Ен Несири

0
Севилја и покрај успешната сезона, во која ја освои Лига Европа и се избори за...

Шпанија подобра од Италија во финалето на Светскиот Куп

0
Шпанската ватерполо репрезентација го освои златото на Светскиот куп. Во финалето, во Лос Анџелес, Шпанија...

Албанија се спрема за Фарските Острови по победата врз Молдавија

0
Албанската репрезентација заслужено триумфираше против Молдавија и ги освои првите три бода на патот кон големиот сон, учество на ЕП во Германија во...