таг: октомври

Утре е Света Петка- штити од разни несреќи, но и од...

0
Утре на 27 октомври се празнува света Петка. Православните верници ја слават Света Петка или Црна Света Петка, зошто веруваат дека оваа светица...

Ни доаѓа празникот кој се прославува во секој крај – во...

0
Во среда на 27 октомври се празнува Преподобна Параскева-Петковден. Во народот позната како света Петка. Родена е кон крајот на деветиот или...

Од 11 до 17 октомври имало 34 реинфкеции со ковид-19, починале...

0
Од 11 до 17 октомври вкупно 34 луѓе во Македонија повторно се заразиле со ковид-19 покажува последниот извештај на Институтот за јавно...

71 година од раѓањето на Благоја Георгиевски – Буштур

0
На 15 октомври во 1950 година во Скопје е роден Благоја Георгиевски – Буштур – поранешен македонски и југословенски кошаркар. Георгиевски бил...

НОСАТ ПАРИ! Сонцето и Јупитер утре создаваат моќна комбинација, ова е...

0
Утре, 15 октомври, Сонцето и Јупитер ќе направат светла тројка – еден од најдобрите соларни аспекти што носи повеќе од среќа. Ќе се...

Најскапиот играч во историјата на Баерн итно мора во Мадрид, му...

0
Лука Ернандез има време до 19 октомври да ги реши сите свои проблеми со законот. Ако не успее се да реши до овој...

Оваа есен на овие три хороскопски знаци ќе им се промени...

0
Планетите во Октомври се обликуваат на таков начин што протокот на креативна енергија може да ги промени животите на многумина. За некои, промените...

Три години од смртта на доајенот на спортското новинарство Бранко Давидовски...

0
На 88-годишна возраст, на 11 октомври во 2018 година, во Скопје почина доајенот на македонското спортско новинарство Бранко Давидовски. Меѓу спортски работници...

Вечерва уживајте во метеорскиот дожд – погледнете во небото и посакајте...

0
Вечерва, 8 октомври, се очекува волшебен дожд од ѕвезди што паѓаат-Дракониди. Погледнете во небото и замислите си желба. Дождот од метеори е нешто...

Од 1 октомври недела неработен ден

0
Од 1 октомври недела ќе стане неработен ден. Ова е предвидено со измените на законите за работни...