таг: односно

Грчките земјоделци вечерва повторно ќе го блокираат граничниот премин Евзони

0
Меѓу 19:30 и 20 часот по локално, односно 18:30 и 19...

Јапонски научници предупредуваат на опасност од пластични дождови

0
Микропластиката, односно малите пластични честички помали од 5 мм се распространети ширум светот – во водата, на копното, во воздухот, но...

Лина Ѓорческа, избори финале на турнирот во Осиек

0
Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа славеше со 2-0 во сетови, односно 7-5 и 6-4 против...

Ивановски „скокна“ 39 места, Алкараз е прв со 880 поени повеќе...

0
Калин Ивановски и Лина Ѓорческа напредуваа на најновата АТП односно ВТА листата. Ивановски „скокна“ 39,...

Руската Дума ја потврди суспензијата на договорот за нуклеарно оружје

0
Руската Дума, односно Долниот Дом на Парламентот, на 22 февруари, ја потврди суспензијата на учеството на Русија во Договорот со Соединетите...

ЕУ донесе нови регулативи: Од денеска може да се јадат штурци,...

0
Домашните штурци и ларвите на бубачката Тенебрио молитор, односно брашнарските црви, ќе бидат дозволени како храна во Европската Унија според новите...

Американците одлучуваат кој ќе ја има контролата во Конгресот

0
Американците денеска избираат нови членови на Конгресот, односно целиот состав на Претставничкиот дом и третина...

Во Дубаи постои најголемата градина во светот – содржи повеќе од...

0
DUBAI Miracle Garden, односно Волшебната градина во Дубаи, е најголемата градина со природни цвеќиња во светот. Отворен е за посетители од 2013...

Анкета: Една третина од матичните лекари во Британија планираат отказ во...

0
Нешто повеќе од една третина од британските матични, односно семејни лекари во Велика Британија се изјасниле дека планираат да дадат отказ...

Што означува магичниот датум 22.02.2022?

0
22.02.2022 година е палиндромски датум, односно таков што може да се чита во двете насоки. Ваквите датуми се поретки и имаат значително влијание...