таг: образование

Над 4.000 студенти од Газа загинаа во израелските бомбардирања од почетокот...

0
Палестинското Министерство за образование соопшти дека најмалку 4.037 ученици и 209 образовен персонал се убиени од почетокот на бруталната израелска агресија врз опколениот...

Прогласена тридневна жалост во Србија

0
Министерот за образование Марко Ружиќ соопшти дека е донесена одлука за...

Шаќири на средба со Анди Исмаили, неколкукратен светски шампион во модерен...

0
Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска го прими младиот гостиварец Анди Исмаили, неколкукратен светски шампион во модерен танц. – Исмаили...

Aвстрија: Наставниците позитивни на ковид а без симптоми, ќе држат предавања

0
Министерот за образование на Австрија, Мартин Полашек, смета дека наставниците кои се заразени со коронавирус и немаат симптоми треба да ги...

Без прв час во училиштата во Србија, наставниците на предупредувачки штрајк

0
Вработените членови на Синдикатот за образование на Србија денеска ќе одржат предупредувачки штрајк, така што...

УНЕСКО: Места кои можат да бидат отстранети од Списокот на светско...

0
Организацијата за образование, наука и култура при Обединетите Нации (УНЕСКО) препорача отстранување на крајбрежјето на Ливерпул од Списокот на светско наследство, поради опасност...

Германската миистерка за образование бара вакцинирање на учениците

0
Германската министерка за образование Ања Карличек сака да го забрза усвојувањето на планот за вакцинација на деца и адолесценти затоа што смета дека...

Косово ги отвора вратите на училиштата

0
Наставата на сите нивоа во средното образование во Косово, од понеделник, ќе продолжи без ограничувања на физичкото...

Интервју со Ана Попризова, училишен психолог: Зошто ни е потребно Сеопфатно...

0
Сеопфатното сексуално образование го разбирам како еден пакет на животни вештини, кој има за цел да ги запознае учениците со корисни информации...

Франција го засили здравствениот протокол за училиштата

0
Министерството за образование на Франција, го ажурира својот протокол во случај на присуство на Ковид-19 во училиштата. Според новиот протокол, министерството прецизира дека...