таг: Обединетите

Состанок на Советот за безбедност на ОН за Косово

0
Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе расправа за новиот, шестмесечен извештај на генералниот...

Седница на Советот за безбедност на ОН за Украина

0
Британската мисија во Обединетите нации, која претседава со 15-члениот Советот за безбедност овој месец, соопшти...

УНХЦР: Над два милиони деца ја напуштиле Украина досега

0
Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) соопшти дека два милиони деца ја напуштиле Украина од...

Русија ја отфрли пресудата на Судот на ОН за запирање на...

0
Кремљ ја отфрли пресудата на највисокиот суд на Обединетите нации да го прекине нападот врз...

Советот за безбедност на ОН ќе гласа за осуда на Русија

0
Советот за безбедност на Обединетите нации се очекува денеска да гласа за резолуцијата подготвена од...

Македонските каратисти пристигнаа на СП во Дубаи

0
Македонската карате репрезентација пристигна во Дубаи во Обединетите Арапски Емирати на истокот од Арапскиот Полуостров, каде од вторник до недела ќе се одржи...

Итен состанок на Советот за безбедност за Судан

0
Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) за денеска закажа итен состанок поради воениот удар...

Одбележување на Светскиот ден на храната

0
Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите нации (ФАО) во соработка со ОУ „Крсте...

ОН бара непристрасна и ефикасна истрага за смртта на белоруски дисидент

0
Обединетите нации денеска ги повикаа украинските власти да спроведат непристрасна и ефикасна истрага за смртта на 26-годишниот белоруски активист Виталиј Шишов, кој беше...

ОН ги повикаа завојуваните страни во Авганистан да ги заштитат цивилите

0
Обединетите нации денеска ги повикаа завојуваните страни во Авганистан да направат повеќе за заштитата на цивилите, предупредувајќи дека, доколку не го сторат тоа,...