таг: недостиг

Лекари без граници: Болниците во Газа преоптоварени, имаат недостиг од лекови...

0
Болниците во Газа се преоптоварени и се соочуваат со недостиг од лекови, медицински материјали и електрична енергија, предупредија денеска Лекари без...

На Европа ѝ недостигаат околу 1.000 контролори на летање

0
Европа се соочува со недостиг на околу 1.000 контролори на летање, како резултат...

За еден месец од Клиничката болница Штип си заминале 30 вработени,...

0
Недостиг на лекари, медицински персонал, хигиеничари, но и друг стручен кадар е еден од најгорливите проблеми, кој веќе една деценија се провлекува низ...

Населението е во голема опасност поради недостаток од Д витамин

0
Загрижувачки се податоците за недостиг од витаминот Д што директно влијае на развојот на тешки болести и заболувања. Според истржувањата, 70 проценти од...

Во Швајцарија има недостиг на лекови за крвен притисок, намалување на...

0
Швајцарија се соочува со недостиг од некои лекови поради проблеми во синџирите за набавка, коишто, како што се тврди, се предизвикани од мерките...

Кличко: Греши Путин, кога мисли дека ќе се предадеме

0
Во услови на ниски температури, Украинците се соочуваат со недостиг на струја и греење. Во меѓувреме, жестоки борби се водат на...

Важна вест за луѓето кои се слабокрвни, ова жените најмногу треба...

0
Анемијата е предизвикана поради недостиг на железо во крвта, витамин Б12 и фолна киселина. Болеста се јавува доста често, а најчесто ги напаѓа жените...

Д-р Маја Врчаковска: Полови разлики кај кардиоваскуларните болести

0
Главниот недостиг на свесност за срцеви болести кај жените може да доведе до ненавремено дијагностицирање на срцев удар или ненавремено барање лекарска...