таг: Нации

ОН загрижени за апсењата на авганистанските жени поради кршење на прописите...

0
Мисијата на Обединетите нации во Авганистан денеска соопшти дека е длабоко загрижена поради неодамнешните произволни апсења и притворања на жени и девојки од...

ОСНА: Веќе четири дена не можеме да доставиме витална хуманитарна помош...

0
Агенцијата на Обедеинтетите нации за итна помош -OCHA синоќа соопшти дека хуманитарните агенции со денови не можат да ја достават итно потребната помош...

ОН: Газа стана најопасното место во светот за новинарите и нивните...

0
Канцеларијата на Обединетите нации за човекови права на окупираната палестинска територија соопшти дека Газа стана најопасното место во светот за новинарите и нивните...

Новиот нацрт-договор на КОП28 ги повикува земјите постепено да ги исфрлат...

0
На климатскиот самит на Обединетите нации, KOП28, во Дубаи, утринава беше објавен нов нацрт на конечниот договор, со кој се повикуваат земјите да...

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да...

0
Висок претставник на Светската програма за храна на Обединетите нации денеска предупреди дека...

ОН: Светот ја губи трката за спас на глечерите

0
Метеоролошката агенција на Обединетите нации денеска соопшти дека глечерите се намалиле повеќе од кога било меѓу 2011 и 2020 година и...

Тирк: Ужасни настани се случија во Газа во изминатите 48 часа

0
Високиот комесар за човекови права на Обединетите нации (ОН), Фолкер Тирк, изјави дека...

ОН предупредуваат на опасност од глад во Газа

0
Светската програма за храна на Обединетите нации (WFP) предупреди на опасноста од масовен недостиг на храна и широко распространет глад во...

Советот за безбедност на ОН ја одобри „продолжената хуманитарна пауза“ во...

0
Од Обединетите Нации велат дека во споледната серија ракетни напади на Израел врз Газа, уништени биле две училишта во централниот дел...

Советот за безбедност на ОН повторно без договор за Појасот Газа

0
Советот за безбедност на Обединетите нации повторно не успеа да се договори за...