таг: Нации

Експертите на ОН го осудуваат „масакрот на брашното“ и повикуваат за...

0
Експертите на Обединетите Нации велат дека Израел намерно го изгладнува палестинскиот народ во Газа од 8 октомври и ега е насочена кон цивили...

СБ на ОН изрази загриженост поради убиството и ранувањето на Палестинци...

0
Советот за безбедност на Обединетите нации изрази длабока загриженост поради убиството на повеќе од 100 Палестинци и ранетите стотици други додека чекале на...

Гутереш: Убиството на над 100 Палестинци во Газа бара ефикасна и...

0
Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денеска изјави дека убиството на повеќе од 100 лица, кои чекале хуманитарна помош во Газа, е...

ОН повика на истрага по извештајот на Си-Ен-Ен за неселективен израелски...

0
Обединетите нации бараат истрага за неселективен израелски напад во кој загинаа половина од едно семејство во Газа, откако во средата беше објавен ...

Мировните сили на ОН во Либан ги повикаа Израел и Хезболах...

0
Привремените мировни сили на Обединетите нации во Либан (УНИФИЛ) денеска ги повикаа Израел и либанската група Хезболах да ги запрат непријателствата за да...

САД се закануваат со вето на новата резолуција за прекин на...

0
Амбасадорката на Соединетите Американски Држави во Обединетите нации Линда Томас-Гринфилд предупреди дека доколку алжирската предложена резолуција со која се повикува на хуманитарен прекин...

Гутереш: Светот влегува во ера на хаос, поделбите го парализираат Советот...

0
Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денеска предупреди дека светот влегува во „ера на хаос“ и оти се потребни важни реформи, изразувајќи...

Кои земји го суспендираа финансирањето на Агенцијата на ОН за палестински...

0
Агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци (УНРВА), која се смета за спас за два милиони луѓе во опколената енклава, претрпе кратење на...

ОН: Од почетокот на војната во Газа под „неверојатни услови“ се...

0
Обединетите нации денеска соопштија дека од избувнувањето на војната, пред повеќе од три месеци, во Газа под „неверојатни услови“ зе родени илјадници бебиња....

(ВИДЕО)100 дена во 100 секунди: Ова е најголемото раселување на Палестинците...

0
Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци (УНРВА)  денеска соопшти дека војната меѓу Израел и Хамас, која започна на...