таг: Нации

САД се закануваат со вето на новата резолуција за прекин на...

0
Амбасадорката на Соединетите Американски Држави во Обединетите нации Линда Томас-Гринфилд предупреди дека доколку алжирската предложена резолуција со која се повикува на хуманитарен прекин...

Гутереш: Светот влегува во ера на хаос, поделбите го парализираат Советот...

0
Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денеска предупреди дека светот влегува во „ера на хаос“ и оти се потребни важни реформи, изразувајќи...

Кои земји го суспендираа финансирањето на Агенцијата на ОН за палестински...

0
Агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци (УНРВА), која се смета за спас за два милиони луѓе во опколената енклава, претрпе кратење на...

ОН: Од почетокот на војната во Газа под „неверојатни услови“ се...

0
Обединетите нации денеска соопштија дека од избувнувањето на војната, пред повеќе од три месеци, во Газа под „неверојатни услови“ зе родени илјадници бебиња....

(ВИДЕО)100 дена во 100 секунди: Ова е најголемото раселување на Палестинците...

0
Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци (УНРВА)  денеска соопшти дека војната меѓу Израел и Хамас, која започна на...

ОН загрижени за апсењата на авганистанските жени поради кршење на прописите...

0
Мисијата на Обединетите нации во Авганистан денеска соопшти дека е длабоко загрижена поради неодамнешните произволни апсења и притворања на жени и девојки од...

ОСНА: Веќе четири дена не можеме да доставиме витална хуманитарна помош...

0
Агенцијата на Обедеинтетите нации за итна помош -OCHA синоќа соопшти дека хуманитарните агенции со денови не можат да ја достават итно потребната помош...

ОН: Газа стана најопасното место во светот за новинарите и нивните...

0
Канцеларијата на Обединетите нации за човекови права на окупираната палестинска територија соопшти дека Газа стана најопасното место во светот за новинарите и нивните...

Новиот нацрт-договор на КОП28 ги повикува земјите постепено да ги исфрлат...

0
На климатскиот самит на Обединетите нации, KOП28, во Дубаи, утринава беше објавен нов нацрт на конечниот договор, со кој се повикуваат земјите да...

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да...

0
Висок претставник на Светската програма за храна на Обединетите нации денеска предупреди дека...