таг: музеј

Откриени досега непознати скици на Модиљани

0
Кустоси во музеј во Израел открија три досега непознати скици на италијанскиот сликар со еврејско потекло, Амедео Модиљани, под платното на една од...

Ким Кардашјан обвинетa за оштетување на култното здолниште на Мерилин Монро

0
Приватниот музеј кој го поседува култниот фустан на Мерилин Монро дозволил трајно да биде оштетен кога ја позајмил на естрадната ѕвезда Ким Кардашјан...

Нов хит во Шведска: Музеј за селфи

0
Новиот музеј на самослик, „Јозеум“ во Стокхолм, Шведска, нема уметнички дела на своите ѕидови. Наместо тоа, неговите осветлени, украсени соби се предвидени како...

Решена мистеријата напишана на експресионистичката слика на Едвард Мунк

0
Националниот музеј на Норвешка заклучи дека речиси незабележителниот, но и непријатен натпис на познатото дело „Вресок“ е напишано од самиот уметник Едвард...