таг: мора

Сафади: Нетанјаху мора да се соочи со реални последици

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху мора да се соочи со вистински последици, изјави јорданскиот министер за надворешни работи Ајман Сафади и побара „итна и...

Столтенберг и порача на Кина да престане да ја поддржува руската...

0
Кина мора да престане да ја поддржува руската агресивна војна против Украина ако сака да ги подобри односите со Западот, изјави генералниот секретар...

Туск: Полска ќе се вклучи во ПВО системот „Европски небесен штит“

0
Полскиот премиер Доналд Туск денеска изјави дека Полска мора да се приклучи на странските системи за противвоздушна одбрана, вклучувајќи го и проектот „Европски...

Конференција во Брисел: Проширувањето на ЕУ е геополитички императив

0
Проширувањето на ЕУ е геополитички императив, но мора да се заснова на заслуги, се согласија денеска учесниците на конференцијата „Проширување и продлабочување на...

Борел: Војна од пошироки размери во Европа повеќе не е само...

0
Европа мора да се подготви за потенцијална војна, бидејќи конфликт од широки размери на континентот, надвор од Украина „повеќе не е фантазија“, предупреди...

Најсериозното предупредување на Зеленски досега: Ќе бидеме принудени да се повлечеме...

0
Украинските сили ќе мора да ѝ отстапат поголема територија на Русија доколку американската воена помош не пристигне наскоро, предупреди украинскиот претседател Володимир Зеленски...

Адлеркројц: Кандидатите за членство во ЕУ не треба да бидат заложници...

0
Билатералните спорови помеѓу кандидати за членство мора да бидат решени пред нивниот прием во ЕУ, бидејќи сосема е јасно дека ниту една земја...

Германска министерка за образование: Училиштата треба да ги подготват учениците за...

0
Учениците во Германија мора да бидат подобро подготвени да се соочат со сите видови потенцијални кризи и катастрофи, вклучително и војна, изјави германската...

Шумер: Израел мора да направи „значајни корекции на курсот“ за да...

0
Израел мора да направи „значајни корекции на курсот“ за да постигне мир со Палестинците, изјави денеска лидерот на мнозинството во американскиот Сенат, Чак...

Повеќе од 40 земји побараа меѓународна истрага за смртта на Навални

0
Русија мора да дозволи „независна и транспарентна меѓународна истрага за неговата ненадејна смрт“, рече денеска амбасадорката на ЕУ, Лоте Кундсен пред Советот за...