fbpx

таг: Министерството

Вакцинација во домашни услови, од понеделник почнува закажување

0
Министерството за здравство ја информира јавноста дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт...

И денеска нема починати, 19 позитивни, од кои 8 во Скопје

0
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.667 тестирања, а регистрирани се 19...

Пристигна „Казиривимаб и Имдевимаб“, најсоврмената терапија за лекување на пациенти болни...

0
Министерството за здравство информира дека денеска пристигна најсовремениот метод на терапија за пациенти заболени со вирусот Ковид 19, моноклонална „коктел терапија“ со антитела...

Во овие населени места ќе има теренска вакцинација

0
Министерството за здравство информира дека теренската вакцинација, утре ќе се одвива во неколку населени места, а е организирана во соработка со здавствените домови...

Пет новозаразени лица од корона, нема починати

0
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 1.749 тестирани, а регистрирани се...

Стимулатор на нервот вагус вграден кај 36 годишна пациентка, ја намалува...

0
Министерството за здравство информира дека денеска на Клиниката за неврохирургија, заедно со тим лекари од Клиниката за неврологија, кај 36 годишна пациентка беше...

Француските власти советуваат да не се патува во Шпанија и Португалија

0
Францускиот секретар во Министерството за европски прашања, Клеман Бон, ги советуваше граѓаните на Франција да избегнуваат летни одмори во Шпанија и Португалија поради...

Со низок процент имунизирани неизбежен четврти бран на Ковид-19 во Србија,...

0
Државниот секретар на Министерството за здравство на Србија, Мирсад Ѓерлек, денеска изјави дека одговорот на младите на вакцинацијата против Ковид-19 е незадоволителен, бидејќи...

Не е точно дека кинеската „Синовак“ не штити од делта сојот...

0
Министерството за здравство реагира на дел од објавите и пренесени ставови во медиумите дека кинеската вакцина „Синовак“ „не штити од делта сојот“...

Азербејџан ја истражува причината за големиот пожар во Касписко Море

0
Министерството за вонредни состојби на Азербејџан соопшти дека го испитува пожарот во Каспиското Море, но не добило...