таг: меѓународниот

„Репортери без граници“ повторно го тужи Израел

0
Репортери без граници (РСФ) денеска поднесе нова тужба пред Меѓународниот кривичен суд (ИЦЦ) поради „воените злосторства извршени од страна на Израел против новинарите“....

(ВИДЕО) Меѓународниот суд на правдата побара налог за апсење на Нетанјаху...

0
Меѓународниот суд на правдата побара налог за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за наводни воени злосторства. „Постојат разумни основи да се...

Меѓународниот суд на правдата побара налог за апсење на Нетанјаху и...

0
Меѓународниот суд на правдата побара налог за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за наводни воени злосторства, пренесува МИА. „Постојат разумни основи...

Нетанјаху: Ако ИЦЦ издаде налози за апсење на израелски функционери, тоа...

0
Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека ако Меѓународниот кривичен суд (ИЦЦ) издаде налози за апсење на израелските владини претставници по обвиненијата...

ИЦЈ одби да и нареди на Германија да ја стопира воената...

0
Меѓународниот суд на правдата во Хаг (ИЦЈ) денеска го отфрли барањето на Никарагва да и наложи на Германија да ја прекине воената и...

САД ја отфрлија можноста Меѓународниот кривичен суд да го истражува Израел

0
Белата куќа синоќа соопшти дека е против истрагата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за акциите на Израел во Појасот Газа, јави ДПА. ...

Грузиската претседателка Зурабичвили: Русија ја започнува својата хибридна стратегија за да...

0
Грузиската претседателка Саломе Зурабичвили по серија изјави во меѓународниот печат, вчера во интервју за Си-Ен-Ен изјави дека контроверзниот нацрт-закон за странски агенти е...

Никарагва бара Германија да ја стопира поддршката за Израел

0
Пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг (МСП) денеска почна дебата за тврдењето на Никарагва дека Германија му помага на Израел да изврши...

ЕК по повод Меѓународниот ден на Ромите: Потребни се напори за...

0
Меѓународниот ден на Ромите, посветен на најголемото етничко малцинство во Европа, ги слави различностите, ромската култура и уметност, нивниот јазик и придонес во...

МСП му наложи на Израел да отвори копнени премини за хуманитарна...

0
Меѓународниот суд на правдата при ОН му наложи на Израел да преземе мерки, вклучително и отворање повеќе копнени премини за доставување храна, вода,...