таг: Макрон

Макрон ги одвраќа европските компании од селење во САД

0
Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика во понеделникот на вечера директорите на група европски големи компании, за да го одговори од...

Макрон: Војната во Украина е проблем и за азиско-пацифичките земји

0
Францускиот претседател Емануел Макрон во Бангкок ги повика азиско-пацифичките земји да се приклучат на „зголемениот...

Макрон сака од „богатите неевропски” земји да го платат делот за...

0
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска на маргините на климатскиот собир COP27 во Египет изјави дека...

Промоција на Европската политичка заедница на 6 октомври

0
Идејата на Макрон се реализира во практика. На почетокот на октомври во Прага ќе се одржи првиот самит на новоформираната Европска...

Макрон во ОН: Инвазијата на Украина е враќање во ерата на...

0
Францускиот претседател Емануел Макрон на говорницата на Генералното собрание на ОН ја обвини Русија за...

Макрон: Сторителите на злосторствата во Изјум ќе одговараат за своите постапки

0
Францускиот претседател Емануел Макрон ги осуди „најостро злосторствата извршени во Изјум, Украина, под руска окупација“, откако Киев објави за масовна...

Макрон го убедил Мбапе да остане во ПСЖ

0
Францускиот претседател Емануел Макрон го убедил Килијан Мбапе да ја одбие понудата од Мадрид и да го продолжи договорот со ПСЖ. Мбапе во...

Макрон: Русија води „империјална војна“ против Украина

0
Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека руската инвазија врз Украина е како „војна од почетокот...

Макрон не ја прифати оставката на премиерката Елизабет Борн

0
Францускиот претседател Емануел Макрон ја отфрли оставката на премиерката Елизабет Борн, соопшти утринава Елисејската палата,...

Макрон го загуби мнозинството во парламентот

0
Францускиот претседател Емануел Макрон во неделата го загуби своето парламентарно мнозинство по големите изборни добивки...