таг: Макрон

Бразил и Франција градат подморници за да го бранат мирот во...

0
Францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот домаќин, бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва, во средата го прославија стратешкото партнерство на двете земји...

Монд: Во Марсеј уапсени 82 лица за шверц на наркотици

0
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Марсеј изјави дека 82 лица се уапсени во рамките на операција против шверцот со дрога во овој...

Макрон повторно одбива да ја исклучи можноста за испраќање западни трупи...

0
Францускиот претседател Емануел Макрон ги предупреди западните сили да не покажуваат знаци на слабост кон Русија и ја повтори својата позиција дека не...

Макрон: Ако Русија победи во војната со Украина, кредибилитетот на Европа...

0
Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди денеска дека ограничувањето на поддршката за Украина во нејзината војна против Русија може да доведе до пораз на...

Макрон го поддржа предлог законот за евтаназија

0
Францускиот претседател Емануел Макрон првпат изјави дека го поддржува новиот закон за евтаназија кој ќе овозможи „помош да се стави крај на животот“...

Макрон и Павел: Цела помош за Украина освен испраќање борбени единици

0
Претседателите на Франција и Чешка, Емануел Макрон и Петр Павел денеска во Прага се согласија дека Европа не смее да се ограничува и...

Макрон: На ​​Европа и треба стратешко будење поради Русија

0
Францускиот претседател Емануел Макрон пред денешната посета на Прага апелираше дека на Европа и е потребно стратешко будење бидејќи „Русија игра со времето“...

Европски лидери се состанаа во Елисејската палата на покана на Макрон,...

0
Францускиот претседател Емануел Макрон повика за повеќе оружје и ресурси за Кијив за време на конференцијата во Париз за помош на Украина. ...

Макрон и Зеленски утре ќе потпишат билатерален договор за безбедност

0
Претседателите на Франција и Украина, Емануел Макрон и Володимир Зеленски, утре во Париз ќе потпишат билатерален договор за безбедност, соопшти Елисејската палата. ...

Макрон пристигна во Израел – повика на заштита на цивилите во...

0
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска е во Тел Авив каде треба да се...