таг: кој

Што претставува украинскиот „Ден на Хероите на Небесните Стотина“?

0
Револуцијата на Достоинството во Украина е масовен граѓански протест кој траеше 94 дена, од 21 ноември 2013 година до 22 февруари 2014 година....

Смртта на Алексеј Навални

0
Алексеј Навални, челичниот руски адвокат кој разоткриваше корупција, лични интереси и злоупотреба на моќта од страна на рускиот претседател Владимир Путин и неговите...

Столтенберг: Еден за сите, сите за еден е суштината на НАТО

0
Членот 5 од Договорот од НАТО, кој предвидува дека напад врз еден сојузник се смета за напад врз сите, е сржта на Алијансата...

Советот на ЕУ и Европарламентот постигнаа договор за реформа на фискалните...

0
Преговарачите на Европскиот парламент и Советот на ЕУ, кој ги претставува земјите-членки, денеска во раните утрински часови постигнаа привремен политички договор за реформа...

Иднина? За Русија во моментов нема такво нешто

0
Сергеј Лебедев е руски писател и новинар кој живее и твори во егзил во Берлин. Далеку од Русија, вели дека неговиот дом...

Бериша до обвинителите: „Криминална група платеници“

0
Поранешниот премиер на Албанија, Сали Бериша, кој веќе еден месец е во домашен...

Навални: Секое утро затворската управа ја пушта руската химна и ултранационалистичка...

0
Рускиот опозиционер Алексеј Навални, кој откако е отруен, нападнат и затворен без соодветна медицинска грижа, сега секое утро е принуден да го слуша...

Борел: Мир на Блискиот Исток е можен само со сеопфатен процес...

0
Ние знаеме кој е Хамас и што направи и го осудивме тоа, но мир и стабилност не може да се градат со употреба...

Убиен обвинителот што го истражуваше нападот на ТВ станицата во Еквадор

0
Обвинителот Сезар Суарез кој го истражуваше упадот во еквадорската телевизија од страна на членови на банда вчера бил убиен додека возел кон судот...

Почнува Светскиот економски форум

0
Во Давос денеска почнува Светскиот економски форум кој ја собира светската бизнис елита и шефовите на држави од десетици земји ширум светот. ...