таг: која

Борел: Русија ќе биде повикана на одговорност за своите воени злосторства...

0
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, изјави дека Русија, која прибегнува кон масовно гранатирање на цивилното население и цивилната инфраструктура во Украина, ќе...

Се подготвува вакцина за висок холестерол

0
Во тек е нова вакцина која нуди потенцијално решение за широко распространетиот проблем со високиот холестерол, кој погодува речиси 40 отсто од возрасните...

Бајден потпиша наредба за проширување на антируските санкции

0
Американскиот претседател Џо Бајден денеска потпиша извршна наредба со која се отвора патот  Вашингтон да воведе санкции за финансиски институции што и помагаат...

ЕУ ќе исплати 118 милиони евра на палестинската власт на Западниот...

0
Палестинската управа, која делумно го контролира Западниот Брег, треба да добие финансирање од ЕУ повеќе од 118 милиони евра, објави претседателката на Европската...

САД загрижени дека Путин нема да застане на Украина, рускиот диктатор...

0
Русија предводена од Путин, која покажа подготвеност да ги освои соседните земји со сила, не планира да застане на Украина и продолжува да...

Графички изменета фотографија манипулира дека на украинската униформа имало нацистички симбол

0
Фотографија на која се гледаат две лица на чии униформи има нацистички симбол, е графички изменета. Странски проверувачи на факти утврдиле дека амблемот...

Шапката на Наполеон продадена за 1,9 милиони евра

0
реклама Шапка која му припаѓала на Наполеон Бонапарта кога тој владеел со Француската империја...

Путекетеке – новозеландската „Птица на векот“

0
реклама Путекетеке, необичната „птица која блуе“ што се одликува и со свој уникатен „обред“ за...

Кина го презеде претседавањето со СБ на ОН и порача: Императив...

0
Кина, која го презеде претседавањето со Советот за безбедност на ОН, ќе направи...

Колку ќе чини конференцијата на ОБСЕ во Скопје?

0
Државата засега не знае колку ќе чини ОБСЕ-конференција која кон крајот на месецов ќе се одржи во Скопје. Шефот на дипломатијата...