таг: Косовскиот

Жестока дебата во Собранието на Косово за состојбата на северот

0
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека протестите на северот на земјата се организирани по директива на официјален Белград и тие не...

Курти: Градоначалниците на северот на Косово на 25 мај ќе дадат...

0
Косовскиот премиер Албин Курти најави дека на 25 мај ќе дадат заклетва новоизбраните...

Лајчак: ЕУ е фокусирана на нормализација на односите меѓу Србија и...

0
По состанокот со косовскиот премиер Албин Курти, специјалниот претставник на ЕУ за дијалог, Мирослав Лајчак, рече дека ЕУ е фокусирана на...

Албанија со поддршка за Курти во спроведувањето на договорот со Вучиќ

0
Косовскиот премиер Албин Курти денеска ја посети Тирана каде разговараше за договорот постигнат...

Курти: Договорот е де факто признавање од Србија

0
„Де факто“ признавање на Косово од Србија. Вака косовскиот премиер Албин Курти го оценува непотпишаниот договор во Охрид за што го...

Курти: Имаме одлични односи со Северна Македонија

0
Имаме одлични односи со Република Северна Македонија, рече косовскиот премиер Албин Курти во...

Курти му потврди на Шоле дека го прифаќа европскиот план за...

0
Косовскиот премиер Албин Курти синоќа во телефонски разговор со високиот советник на Стејт...

Курти: Француско – германскиот предлог не е конечен

0
Косовскиот премиер Албин Курти, изјави дека предлогот на ЕУ не е конечен договор, туку е рамковен или основен договор. Ваквите коментари...

ДСК: Курти вмешан во мултимилионска афера

0
Претставници на Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) го обвинија косовскиот премиер Албин Курти дека заедно...

Курти бара поголемо присуство на НАТО во Косово

0
Косовскиот премиер Албин Курти бара зголемување на бројот на војници и на опрема на воената...