таг: Косовскиот

Курти ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент за нападот во северно...

0
Косовскиот премиер Албин Курти ја поздрави вчерашната резолуција на Европскиот парламент за развојот...

Курти: Се зголемува ризикот од повторени напади од „српските криминални структури“

0
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека постои зголемен ризик од повторени насилни напади...

Албин Курти бара НАТО да ја чува косовската северна граница кон...

0
Косовскиот премиер Албин Курти информираше дека полицијата пронашла оружје во вредност од повеќе од 5 милиони евра на северот и го...

ЕУ го демантира Курти, на страните им претставиле предлог за спроведување...

0
Официјални претставници на Европската Унија ги отфрлија наводите на косовскиот премиер Албин Курти дека тој е единствениот што излезе со предлогот...

Курти: Грција е најблиску до признавање на Косово

0
Косовскиот премиер Албин Курти оцени дека од петте членки на Европската унија (ЕУ)...

Курти не откри дали се карал со Ковачевски

0
Косовскиот премиер Албин Курти ги информирал своите министри за средбите во Грција, но...

Минимална можност за напредок на следната средба Курти – Вучиќ

0
Средбата на косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ на 14 септември во Брисел нема да донесе ништо конкретно...

Вучиќ со коментар за посетата на Курти во Македонија

0
За посетата на косовскиот премиер Албин Курти на Македонија реагираше и српскиот претседател...

Курти: Повлекување на дел од полицајците и избори по летото

0
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека договорот меѓу Косово и Европската Унија, за точките кои имаат за цел да ја деескалираат...

Курти: Прво српските банди во затвор, па отстранување на полицијата

0
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека отстранувањето на полицијата од општинските згради на север може да се разгледа, но прво насилните...