fbpx

таг: Косовскиот

Ескобар во посета на Косово

0
Косовскиот премиер Албин Курти, изрази решеност конечниот договор со Србија во фокусот да го има меѓусебното признавање. Курти, по средбата со...

Курти е оптимист за признавањето на независноста на Косово

0
Косовскиот премиер Албин Курти е оптимист дека во наредните месеци ќе се постигне правно обврзувачки договор со Србија. Курти рече дека...

Курти не ја исклучува можноста од нова војна во Косово

0
Косовскиот премиер Албин Курти вели дека постои можност од избувнување нова војна во Косово, имајќи предвид дека Србија продолжува да ја...

„Косово е и подемократско и понезависно од Србија“

0
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека Косово и Србија не си ја признаваат државноста и...

Курти и Вучиќ на состанокот во Брисел најверојатно ќе потпишат декларација...

0
Претседателот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Куртин на состанокот во Брисел кој...

Курти ја одби поканата на Ковачевски за присуство на „Отворен Балкан“

0
Косовскиот премиер Албин Курти ја одбил поканата на македонскиот премиер Димитар Ковачевски да присуствува и...

Косово одбива да учествува на следниот состанок на иницијативата „Отворен Балкан“

0
Косовскиот премиер Албин Курти ја одби поканата на премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, за учество на Иницијативата Отворен Балкан, што...

Шкелќим Деволи, со поранешниот претседател Доналд Трамп, разговараа за зголемување на...

0
Косовскиот бизнисмен Шкелќим Деволи се сретна со поранешниот американски претседател Доналд Трамп во Флорида. ...

Државните раководители на Косово се поклонија во Меморијалниот комплекс „Адем Јашари“

0
Косовскиот државен врв се поклони пред Меморијалниот комплекс „Адем Јашари“ во Преказ кај Скендерај, на вториот ден од манифестацијата Епопеја на...

Албин Курти откри дали наскоро ќе има средба со Вучиќ

0
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека нема конкретен датум за средба со претседателот на Србија,...