fbpx

таг: коронавирус

Ново откритие за Ковид-19

0
Коронавирус сличен на причинителот на глобалната пандемија е пронајден во крвта на пет лилјаци кои живеат во Тајланд. SARS-CoV-2, вирусот што предизвикува Ковид-19,...

Јужноафриканскиот коронавирус може да претставува глобален ризик

0
Нови варијанти на коронавирус предизвикуваат загриженост за вакцините, вели турски експерт. Новата варијанта на коронавирус, идентификувана во Јужна Африка,...

Ниту полицискиот час не го запира ширењето на вирусот, нови 27.000...

0
Во Франција се регистрирани безмалку 27.000 случаи на коронавирус, што е најголем дневен скок на бројот на пациенти за еден ден од средината...

Само оваа вакцина делува против сите видови на коронавирус

0
Вакцината Модерна против коронавирус делува и против новите, позаразни варијанти на пандемскиот вирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, велат научниците од...

Британскиот сој на коронавирус се шири во Австрија

0
Новиот британски сој на коронавирус е се повеќе присутен во Австрија. Тоа го покажува и бесплатното масовно тестирање кое во моментов се спроведува...

Вакцината од Кина утре пристигнува во Србија

0
Првите количини на кинеската вакцина против коронавирус од компанијата Синофарм ќе пристигнат во Србија утре. ...

Куомо: Откриен прв случај на новиот вид на коронавирус во Њујорк

0
Високо заразниот британски вид коронавирус откриен е во градот Саратога Спрингс, што е прв познат случај во сојузната американска држава Њујорк,...

САД: Повеќе од 350.000 починати од Ковид-19

0
Во САД досега од коронавирус починале повеќе од 350.000 луѓе, покажуваат податоците на Универзитетот Џон Хопкинс. Во изминатите 24 часа во САД...

Повеќе од 80 милиони луѓе во светот заразени со коронавирус

0
Бројот на заразени со коронавирус во светот вечерва надмина 80 милиони, покажуваат најновите податоци. Од последици на болеста досега починале 1,75 милиони...

Вакцинацијата во Бугарија почнува во недела

0
Вакцинацијата против коронавирус во Бугарија ќе започне во недела, пренесуваат бугарските медиуми. Кампањата за вакцинација е организирана од регионалните здравствени инспекции, а...