таг: Компанијата

Автономниот хеликоптер на „Ербас“ успешно го заврши летот во услови во...

0
Компанијата „Ербас“ успешно спроведе тестови на својот автономен хеликоптер, беспилотно летала VSR700, во услови кога ветрот дува со брзина од повеќе од 40...

Шеф на OpenAI: Ако регулативата на ЕУ за вештачка интелигенција биде...

0
Компанијата OpenAI, која го произведе системот за генеративна вештачка интелигенција ChetGPT, ќе ја напушти Европа доколку не може да се усогласи со најавената...

Фејсбук се извини за „ненамерното“ автоматско испраќање пријателства

0
Компанијата Фејсбук се огласи за случајот кога илјадници корисници дознаа дека автоматски од нивните профили на социјалната мрежа биле испратени барања за пријателство...

„Опен-АИ“ најави „Чет-ГПТ“ апликација за „Епл“ уредите со „ИОС“ оперативен систем

0
Компанијата „Опен-АИ“ одлучи да им го олесни пристапот до „Чет-ГПТ“ на сопствениците на уредите на „Епл“ и најави лансирање апликација преку којашто вештачката...

Јутјуб го враќа каналот на Трамп

0
реклама Компанијата Јутјуб  (Alphabet Inc. YouTube) денеска објави дека ги укина ограничувањата за каналот...

Компанијата „Мета“ најави отпуштање на дополнителни 10.000 вработени

0
Компанијата „Мета“, која е сопственик на социјалните мрежи фејзбук и Инстаграм, најави отпуштање на уште 10.000 работници, како и мерка за замрзнување на...

Компанијата „Мета“ пред важна одлука: Фејсбук и Инстаграм може да згаснат...

0
Компанијата „Мета“, која е сопственик на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм, се соочува со важна правна одлука која може да резултира со исклучување...

Starlink тестира нова интернет услуга Global Roaming

0
Компанијата Starlink, која е во сопстеност на SpaceX, почна да тестира нова услуга наречена Global Roaming. Global...

Робот покажа нови вештини: Се качи на градежно скеле, испорача алат...

0
Компанијата „Бостон дајнамикс“ покажа нови вештини на својот робот Атлас. Во видеото објавено на социјалните мрежи, Атлас покажува импресивна агилност и умешност....

Мета ќе ги врати профилите на Трамп на Фејсбук и Инстаграм

0
Компанијата Мета соопшти дека ќе ги врати сметките на поранешниот американски претседател Доналд Трамп на...