таг: Компанијата

Мета ги отстранува ограничувањата на профилите на Трамп на Фејсбук и...

0
Компанијата Мета денеска објави дека ќе отстрани некои ограничувања на профилите на Фејсбук и Инстаграм на поранешниот американски претседател и кандидат за нов...

Мозочниот чип на “Neuralink” наскоро ќе биде имплантиран кај пациентот број...

0
“Neuralink”, компанијата на Илон Маск, ќе го вгради својот уред на втор човечки пациент за околу една недела, потврдија првите луѓе на компанијата....

И на „Инстаграм“ ќе има реклами кои не ќе можат да...

0
Компанијата „Мета“ започна со тестирање на функцијата наречена „Ad Break“(пауза за реклами). Станува збор за реклами кои нема да може да се прескокнуваат,...

Со ChatGPT ќе може и да флертувате

0
Компанијата OpenAI ја претстави најновата верзија на технологијата на која се базира нејзиниот чат-бот за вештачка интелигенција ChatGPT. Технологијата се нарекува GPT-4o...

Новиот „Војс енџин“ на „Опен АИ“ го клонира вашиот глас за...

0
Компанијата „Опен АИ“ неодамна сподели лекции од мал преглед на „Војс енџин“ (Voice Engine), модел за креирање сопствени гласови. Со примерок од...

Американските демократи ја истражуваат SpaceX на Илон Маск поради руска „злоупотреба“...

0
Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го истражуваат компанијата SpaceX за тоа дали Русија пристапила до нејзината сателитска интернет услуга Starlink, како...

Македонската компанија „Сајтрокс“ санкционирана од САД поради безбедносен ризик

0
Компанијата „Сајтрокс“ (Cytrox AD) со седиште во Македонија, заедно со уште четири други фирми и две физички лица е ставена под санкции од...

Производителот на напредни чипови „Нвидиа“ ги сруши сите рекорди: Оствари приход...

0
Резултатите на компанијата „Нвидиа“ ги соборија сите рекорди. Нивниот годишен приход е зголемен за 126 отсто. Калифорнискиот производител на напредни чипови објави...

Илон Маск привремено ја суспендираше Твитер сметката на вдовицата на Навални...

0
Платформата на социјалните мрежи Х, поранешен Твитер, пред компанијата да ја преземе контроверзниот бизнисмен Илон Маск, денес привремено ја суспендираше сметката на Јулија...

(ВИДЕО) „Сора“ – нова алатка со вештачка интелигенција која претвора текст...

0
Компанијата „Опен АИ“ претстави нов модел наречен „Сора“ кој може да ги претвори текстуалните инструкции во видео. Моделот „текст во видео“ им овозможува...