fbpx

таг: комитет

Состанок на воените началници на НАТО

0
Денеска во Брисел ќе се одржи состанок на Воениот комитет на НАТО на 30-те началници...

Од Вилијам и Кејт се бара да го признаат британскиот долг...

0
Комитет на Бахамите ги повика принцот Влијам и неговата сопруга Кејт, да признаат дека британската економија е „создадена врз грбот“ на Бахамци и...

Русија ќе ги одигра плеј-оф натпреварите, реагираат Полска и Шведска

0
Извршниот Комитет на ФИФА ги презеде првичните чекори во врска со војната на Русија против Украина. Највисокото раководно тело на светскиот фудбал всушност...

Инфантино нема да оди во Пекинг

0
Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) Томас Бах, еден ден пред отворањето на Олимписките игри во Пекинг најави дека претседателот на ФИФА, Џани...

Олимпискиот Комитет ќе го претстави македонскиот тим кој ќе настапи на...

0
Олимпискиот Комитет на Северна Македонија денеска од 12 часот во прес-центарот на Комитетот ќе одржи прес-конференција на која ќе биде претставен македонскиот олимписки...

ИОК може да ги ревидира правилата за прием на Олимпијадата на...

0
Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) работи на можноста за промена на антиепидемиските правила за спортистите кои неодамна закрепнала од коронавирусот да можат да учествуваат...

Јапонија пред договор со ИОК за организација на Олимпијадата во 2030...

0
Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) и јапонските претставници одржаа неформални разговори за да го одобрат Сапоро за главен град на Зимските олимписки игри во...

Планови за величествено отворање на ЛОИ во Париз со 200 бродови...

0
Организацискиот комитет на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Париз 2024 го усвои проектот за церемонијата на свеченото отворање, која за прв пат во...

ФИФА греши ако мисли дека Мундијал на секои две години ќе...

0
Томас Бах, претседател на Меѓународниот олимписки комитет, го сподели своето мислење за идејата за одржување на Светското фудбалско првенство на секои две години....

Триесет години затвор за екс претседателот на Бразилскиот олимписки комитет

0
Поранешниот долгогодишен претседател на Олимпискиот комитет на Бразил, Карлос Артур Нузман, е осуден на казна затвор од 30 години и 11 месеци поради...