таг: комисија

Фон дер Лајен: Ако повторно бидам избрана, ќе се залагам за...

0
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска во Брисел изјави дека доколку повторно биде избрана на таа функција, ќе биде силен...

Фон дер Лајен ја најави својата кандидатура за втор мандат на...

0
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска ја најави својата кандидатура за втор петгодишен мандат на чело на извршното тело на...

Фон дер Лајен: Државите кои не се членки на ЕУ мора...

0
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска на панелот на Конференцијата за безбедност во Минхен истакна дека „не може повеќе да има...

САД забрани повици со човечки гласови создадени со ВИ

0
реклама Американската Федерална комисија за комуникации (ФКК) забрани роботски повици до граѓаните, што содржат човечки...

Косово, верификација на потписите за разрешување на градоначалниците на Северот

0
Во Косово Централната изборна комисија сè уште е во процес на верификување на собраните потписи на петицијата организирана во доминантно српските...

Лидерите на ЕУ на средба со претставници на европските земјоделци

0
„Ги слушаме европските земјоделци“, рече претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за време на средбата со претставниците на фармерите. ...

ЕК анализира и бара појаснување за одлуката на Приштина за воведување...

0
Европската комисија се уште ја анализира одлуката на Приштина за суспендирање на циркулацијата...

ЕК покренува Сојуз за критични лекови

0
Телото на Европската комисија за подготвеност и одговор за здравствени кризи (ХЕРА) објави повик за изразување интерес за приклучување кон Сојуз за критични...

Фон дер Лајен: На Украина и треба „предвидливо финансирање во текот...

0
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен им порача на поддржувачите на Украина на Светскиот економски форум во Давос „да го зајакнат...

ЕК одобри заедничка инвестиција на „Волво“ и „Рено“ за производство на...

0
Европската комисија ја одобри заедничката инвестиција на шведски „Волво“ и француски „Рено“ за создавање компанија за развој, производство и продажба на лесни електрични...