таг: истражувања

Една третина од тинејџерите и адолесцентите и една третина од трудниците...

0
Податоците од најновите истражувања во Македонија покажуваат дека една третина од мајките за време на бременоста и по породувањето страдаат од симптоми на...

Како дивите животни се справуваат со стресот?

0
реклама Неодамнешните истражувања открија дека дивите животни, како и луѓето, подлежат на различни физички реакции...

Нутриционистите предупредуваат за здравата храна со која не треба да претеруваме

0
ИАКО бројните научни истражувања покажуваат дека во секојдневната исхрана треба да внесуваме што повеќе здрава храна, не треба да претеруваме со...

Спиете помалку од 5 часа? Еве што може да му се...

0
Новите истражувања доаѓаат до заклучок дека од неодамна сонот може да го загрози здравјето. Биоритамот на луѓето денес е во голема мера...

Експертите советуваат: Страната на која спиете влијае на вашето здравје

0
Бројни истражувања докажуваат дека времето кога заспиваме, како и траењето на сонот се во директна врска со нашето здравствено, физичко и психичко здравје....

Подваријантата на омикрон е откриена во 57 земји

0
Подваријантата на омикрон која, според некои истражувања, би можела да биде позаразна од оригиналната варијанта...

ТОП 5 јадења кои ги прават луѓето посреќни- го јадете ли...

0
Одредени истражувања покажуваат дека одредени видови храна предизвикуваат поголемо чувство на среќа кај луѓето. Германската компанија за испорака на храна „Лиферандо“ (Lieferando)...

По колку време маските Н95 немаат повеќе ефект?

0
Некои истражувања покажуваат дека маските Н95 се поуспешни во заштитата од омикрон сојот на вирусот отколку хируршките, но доколку се носат и чуваат...

Прополис – чист природен антибиотик

0
Научните истражувања во светски познатите лаборатории покажале дека прополисот има антибактериско, антивирусно, антитуморно, анаболичко, регенеративно и анестетичко дејство. Научно е докажано дека тој по...

Портокалот е одличен во борбата против рак, еве што треба да...

0
Низа истражувања покажаа дека портокалот е ефикасен во превенцијата на рак на хранопроводот и желудникот. Истражувањата исто така докажаа и дека полифенолите...