таг: Институтот

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди...

0
Одделението за сеизмологија на Институтот за хидрометеорологија и сеизмологија денеска регистрираше умерен земјотрес...

Институтот за јавно здравје одбележа 100 години постоење

0
Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) денеска свечено го одбележа неговото 100-годишно постоење. Меѓу другото, беа спомнати и заканите како Ковид-19 и дезинформациите околу...

Институтот за јавно здравје ќе одбележи 100 години постоење

0
Институтот за јавно здравје денеска свечено ќе одбележи 100 години постоење. Основан пред еден век, ЈЗУ Институт за јавно здравје...

Институтот за јавно здравје одбележува 100 години постоење

0
Институтот за јавно здравје на Република Македонија одбележува 100 години од своето формирање под мотото „Институт за јавно здравје на Република Македонија –...

Археолошки музеј осветлен со црвено светло по повод Светски ден за...

0
Институтот за белодробни заболувања и туберкулоза Скопје, заедно со професионалните здруженија Македонското лекарско друштво, Здружението на пневмофтизиолози, Македонското респираторно здружение и Македонското педијатриско...

ISW: Русија крие статистички податоци за социјална поддршка за да ги...

0
Руската влада, според Институтот за проучување на војната (ISW), сокрила податоци за примателите на услуги за социјална поддршка во 2022 година, најверојатно за...

Нови 56 случаи на голема кашлица изминатата недела

0
Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) од 23 до 29 минатиот месец регистрира 56 нови случаи на голема кашлица, од кои 54 се во...

Формирано Граѓанското собрание на Европа: Европа не е цела ниту во...

0
КАТЕРИНА КОЛОЗОВА На иницијатива на Институтот Бергруен-Европa (или Berggruen Institute – Europe со седиште во Венеција, LINK: http://tinyurl.com/32ts9dva), во Гранада,...

Клиниката за радиологија доби нов дигитален рентген апарат за снимање деца...

0
Институтот за радиологија доби нов дигитален рентген РТГ апарат за динамички флуороскопски и радиографски снимања на деца. Тој рече дека ваков...

Откако детската болница „Козле“ ќе стане универзитетска клиника, ќе се намали...

0
Институтот за белодробни заболувања кај децата – Козле со одлука на Владата во октомври прераснува во Јавна здравствена установа Универзитетска клиника за респираторни...