таг: инвестиции

Моден бренд како генерален спонзор на екипа во  Формула 1?!

0
Ред Бул, кој е сопственик на Алфа Таури, планира големи инвестиции во споменатиот Формула 1...

СЗО бара вакцини за новите варијанти на коронавирус

0
Светската здравствена организација (СЗО) повика на поголеми инвестиции во развојот на нови вакцини кои ќе одговараат за варијантите на коронавирус кои...

„Алкалоид“ има реализирано 121 вработување, инвестиции од над 524 милиони денари

0
„Алкалоид“ има реализирано 121 вработување, инвестиции од над 524 милиони денари и консолидирана продажба од 6,7 милијарди...

Грција: Ковид ограничувања само за невакцинирани ?!

0
Грчкиот министер за развој и инвестиции, Адонис Георгиадис, рече дека ковид рестрикциите ќе важи само за невакцинираните. – Сите идни мерки за...

Заев: Капиталните инвестиции годинава со реализација од над 80 отсто

0
Капиталните инвестиции за оваа година ќе бидат со реализација од над 80 отсто, уверува премиерот Зоран Заев....

Дијалог на стопанствата на Западен Балкан и ЕУ за побрза интеграција...

0
Европската комисија и Форумот за инвестиции на Западен Балкан (КИФ ЗБ 6) покренаа заедничка деловна платформа „ЗБ6-ЕУ“, што обединува бизнисмени од регионот и...

Од денеска Србија почнува со производство на вакцината „Спутник Ве“

0
Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) на својата веб-страница објави дека денеска на институтот „Торлак“, започна производството...

Се најавува робот за тестирање на коронавирус- ќе прави 300 тестови...

0
Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) најави робот-транспортер што извршува 300 тестови на час и не бара присуство на персонал, изјави извршниот директор...

Фајнанс Тинк: Пандемијата ги остави домашните фирми без ресурси

0
Странските инвестиции за да бидат мотор на економскиот раст треба да бидат поттикнати од државата. Институтот за...

Од јуни производство на рускaта вакцина „Спутник V“ и во Италија?

0
Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) ќе воспостави соработка со швајцарската компанија „Адиен Фарма и Биотек“ во врска со производството на вакцината Спутник В...